Mesafeli Satış Sözleşmesi

İnternet sitemize üye olan ve alış veriş yapan her müşteri, tarafımızca düzenlenmiş olan aşağıdaki satış sözleşmemizi okumuş ve kabul etmiş sayılır.

www.medyaflare.com
MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

İşbu sözleşme 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği internet üzerinden gerçekleştiren satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğuna istinaden düzenlenmiş olup, maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

MADDE 1 – KONU

İşbu sözleşmenin konusu, SATICI’nın, ALICI’ya satışını yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun-Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır.

MADDE 2.1 – SATICI BİLGİLERİ

Ünvan: Berke Ünal (Bundan sonra Medya Flare olarak anılacaktır)
Telefon: 0 539 249 1778 Email: [email protected]

MADDE 2.2 – ALICI BİLGİLERİ

Müşteri olarak Medya Flare alışveriş sitesine üye olan kişi.
Üye olurken ve sipariş verirken kullanılan iletişim bilgileri esas alınır.

MADDE 3 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN BİLGİLERİ

Ürünün / Hizmetin türü, miktarı, satış bedeli, ödeme şekli, siparişin sonlandığı andaki bilgilerden oluşmaktadır.

MADDE 4 – CAYMA HAKKI

ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa siparişin oluşturulmasından itibaren (7) gün içinde ürünün teslim edilmemiş olması durumunda cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde Expert Medya’ya email, telefon ya da canlı destek ile iletişime geçerek bildirimde bulunulması ve ürünün ilgili madde hükümleri çercevesinde teslim edilmemiş olması şarttır. Satın almış olduğunuz ürün İndirilebilir içerik ya da E-Pin değil ise ve gerekli iade koşulları karşılanıyor ise 7 gün içinde ürün bedeli ALICI’ya iade edilir.

E-Pin , İndirilebilir İçerik (Yazılım,Tasarım,Diğer indirilebilir ürünler) için tüketici cayma hakkını kullanamaz.

MADDE 5 – SİPARİŞ İPTALİ

Siparişinizi oluşturduktan sonra eğer siparişiniz işleme alınmamış ise [email protected] adresine mail atarak, Canlı Destek hattına bağlanarak ya da diğer iletişim kanallarımızdan bizim ile iletişime geçerek gün içerisinde iade talebi oluşturabilirsiniz. Fakat siparişiniz işleme alınmış ise Elle tutulabilir bir ürün satışı yapmadığımız için teslimat çoktan başlamış oluyor bu sebepten ötürü sipariş iptali yapmak mümkün değildir. Hatalı ya da yanlış ürünü sipariş ettiğinizi düşünüyorsanız siparişiniz işleme alınmadan ürün iptali için gün içerisinde iletişime geçmeniz gerekmektedir.